• ZŠ s MŠ ORAVSKÁ LESNÁ

Základná škola s materskou školou Oravská Lesná je plno organizovaná škola s deviatimi ročníkmi. Zriaďovateľom základnej školy je Obecný Úrad Oravská Lesná a starosta obce.

Riadime sa mottom: „Nestačí vedieť, je potrebné to aj použiť. Nestačí chcieť, je potrebné konať.“

Naša škola dosahuje výborné výsledky v oblasti vzdelávania a umiestňuje sa na popredných miestach v rebríčku hodnotenia škôl na Orave. Pozitívne ohlasy má aj v oblasti dobrovoľníctva a spolupráce žiakov so staršou generáciou. V blízkosti školy sa nachádza DSS (Domov sociálnych služieb), ktorý školu často pozýva na zabezpečenie rôznych programov a aktivít, a preto vidíme potrebu rozvíjať empatiu detí voči staršej generácii.

Čelíme však potrebe zvýšeniu motivácie žiakov v účasti zapájať sa do spoločenského života, rozvoja sociálnych a medzikultúrnych kompetencií. Veľa detí žije v našej obci vo viacgeneračných domácnostiach, a preto v oblasti generačných rozdielov vnímame potrebu viac zbližovať jednotlivé generácie v zmysle altruizmu – dobrovoľníctva. Chceme tiež zlepšovať vzájomnú toleranciu a komunikáciu s využitím digitálnych propagačných prostriedkov.

Náš cieľ bude riešiť potrebu viac zbližovať jednotlivé generácie a budovať u žiakov kompetencie ako klásť otázky, občiansky sa angažovať, komunikovať a aktívne riešiť prekážky a problémy, ktorým čelia obe generácie. Daný cieľ chceme dosiahnuť podporou neformálneho vzdelávania - stretnutia, prechádzky, rozhovory a vytvorenie spoločného priestoru na realizáciu týchto aktivít.